>

Roman Kaczmarek, grafik, projektant, ux designer | 2016 r.

www.romankaczmarek.com

Publikacje top 5

Zapisz się teraz! 
Zapisz się teraz! 
Sukces! Zapisałeś się do newslettera!
Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w marketingu i projektowaniu!
  Proszę wypełnić wymagane pola i wysłać ponownie.
8 trików zarządzania cenami


Specjaliści od ekonomii i psychologi behawioralnej oraz eksperci ds. marketingu postanowili zweryfikować triki związane z cenami w warunkach akademickih. Poniżej przedstawiam 8 przebadanych i potwierdzonych trików cenowych.

 

 

 

1. Etykietka "darmowe" działa.


Mimo, że większość z nas zdaje sobie sprawę, że jeśli coś jest "darmowe" to musi kryć się za tym jakiś haczyk, to mimo wszystko taka informacja nadal działa na nas jako na konsumentów.


Uwaga! Darmowa usługa!

 

 

2. Symbol waluty powinien zniknąć!

 

Badania z 2009 przeprowadzone przez naukowców Cornel University pokazały, że w restauracjach, w których w menu przy cenie znajdował się znaczek dolara ($) lub napis "dollars" klienci kupowali dania za niższe kwoty niż w restauracjach, w których ceny były minimalistyczne i przedstawiały samą liczbę!

 

Tuńczyk w sosie kokosowym - 24 złotych

Tuńczyk w sosie kokosowym - 24 zł

Tuńczyk w sosie kokosowym - 24

 

 


3. 10 za 10 zł!


Masz produkt, który kosztuje np. 1 zł i chcesz podnieść jego sprzedaż? Twoja sprzedaż wzrośnie, jeśli umieścisz dodatkową informację "10 produktów za 10zł!". Mimo, że klient będzie miał również możliwość zakupu mniejszej ilości produktów za niższą cenę (np. 1 za 1 zł, lub 3 za 3 zł), dużo częściej wybierze opcję zakupi 10 produktów. Dlaczego? Część klientów po prostu nie zastanawia się i uważa, że trzeba faktycznie kupić 10 sztuk produktów, aby uzyskać cenę 10 zł.


10 produktów za 10 zł

 


4. Nałóż limit na klienta!


Brzmi to może nieprawdopodobnie, ale jeśli dodamy informację "limit zakupu 4 sztuku na jednego klienta" paradoksalnie zwiększymy sprzedaż naszych produktów! ? Amerykański profesor marketingu w Stern School of Business tłumaczy myślenie konsumentów: "To takie rzadkie, że na pewno jest coś lepszego! Kupuję."

 

Serek wiejsk - limit 4 sztuki na jednego klienta!

 

 

 

5. Cena z 9 lub 7.


Jest to chyba najbardziej znany i rozpowszechniony trik cenowy, stosowany w praktycznie wszystkich sklepach. Ceny z końcówką 99 groszy nie są niczym nowym i każdy z nas zna sytuacje, w której pada sakramentalne pytanie: "Czy mogę być winna grosik?". Warto jednak wspomnieć, że oprócz liczby 9, duże znaczenie ma 7 - zwłaszcza, jeśli cena produktu zaczyna się właśnie od tej cyfry.

 

Dżem owocowy - 7,99 

 

 

 

6. Łatwe obliczenia zniżki.


W sytuacji w której chcemy przecenić nasz produkt ważne jest, aby różnica w cenie była łatwa do obliczenia dla klienta. Jeśli produkt kosztował 100 zł, nie przeceniamy go na 87,99, tylko na 90 zł, dzięki czemu zysk z wyprzedaży jest dużo lepiej widoczny dla klienta.

 

 

100 na 90 (lub lepiej: 79 na 69)

 

 

 

7. Czcionka cenowa.


Profesorowie marketingu w Clark University i University of Connecticut zbadali eksperymentalnie, że konsumenci chętniej kupują, gdy czcionka ceny promocyjnej jest mała, a nie tak jak często bywa duża. Dlaczego tak jest? Ludzkiemu umysłowi łatwiej skojarzyć małą cenę z małą czcionką, więc w konsekwencji komunikat, który dociera do naszej podświadomości jest bardziej spójny.

 

stara cena 7,99  

nowa cena 5,99

 

 

8. Jaki zapis cen?


Zastanawiałeś jaki zapis cen jest skuteczniejszy? 1.599.00 zł, 1.599 zł, czy 1599 zł? Okazuje się, że najlepsza jest cena ostatnia - czyli ta możliwie najbardziej skrócona, zwłaszcza, gdy dochodzi do czytania cen na głos. W pierwszym i drugim przypadku prawie każdy przeczyta cenę jako "tysiąc pięćset dziewięćdziesiąt dziewięć złotych", w drugim przypadku część osób przeczyta cenę jako "piętnaście, dziewięćdziesiąt dziewięć" co
może spowodować wrażenie, że cena jest niższa. 


Tablet X - 1599

 

 

Jak widzimy, psychologiczne aspekty zarządzania cenami sprowadzają się do jednego głównego wniosku - ma być prosto. Ludzki umysł nie lubi myśleć. Amerykańscy naukowy (bo któż by inny) uwielbiają stworzyć akronimy i różnego rodzaju skróty. Tutaj wymyślono metodę K.I.S.S. - Keep It Simple Stupid. 

 

 

Źródła:


Pricing Psychology: 7 Sneaky Retail Tricks
http://www.cbsnews.com/news/pricing-psychology-7-sneaky-retail-tricks/

 

$ or Dollars: Effects of Menu-price Formats on Restaurant Checks, Sheryl E. Kimes Ph.D., Cornell University
http://scholarship.sha.cornell.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1168&context=chrpubs

 

 

22 lutego 2016

Roman Kaczmarek

Psychologiczne i marketingowe aspekty zarządzania cenami

Słaby
Słaby
Dobry
Dobry
Rewelacja!
Rewelacja!

Oceń ten artykuł!

Przeczytałeś? Super! Teraz czekam na Twój feedback

UX/UI design
UX/UI design
Design
Design
Blog / publikacje
Blog / publikacje
Kontakt
Kontakt
Portfolio
Portfolio